“Qurtuluşun gücü” intellektual oyunu keçirilib
İyunun 12-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Rəqəmsal könüllülərin birgə təşkilatçılığı əsasında Azərbaycan Respublikasının Milli Qurtuluş Günü və Silahlı Qüvvələr Gününə həsr olunmuş “Qurtuluşun gücü” adlı intellektual oyun keçirilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikası İnternet və Yeni Texnologiyaların Tədrisi Mərkəzində təşkil olunan tədbir şəhidlərin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Tədbirin açılış mərasimində Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Aparat rəhbəri Əziz Hümbətzadə çıxış edərək Milli Qurtuluş Gününün Azərbaycan dövlətçiliyinin qorunması və inkişafındakı tarixi əhəmiyyətindən, həmçinin Silahlı Qüvvələr Gününün ölkəmizin müdafiə qüdrətinin və hərbi gücünün təcəssümü olmasından bəhs edib. O, gənclərin intellektual inkişafına xidmət edən belə tədbirlərin milli-mənəvi dəyərlərin təbliği və vətənpərvərlik ruhunun aşılanması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Daha sonra intellektual oyun keçirilib. Yarışda “RİNN”, “Telekom” və “Poçt” komandaları iştirak edib. İki turdan ibarət oyunun yekun nəticələrinə əsasən “RİNN” komandası qalib gələrək diplom və hədiyyələrlə mükafatlandırılıb.
Tədbir çərçivəsində Nazirliyin könüllüsü Nurcan Hüseynova tərəfindən hazırlanan “Naxçıvan Muxtar Respublikasının İKT infrastrukturu” layihəsinin təqdimatı keçirilib. Təqdimat zamanı muxtar respublikada informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində formalaşdırılmış infrastruktur, rəqəmsal transformasiya istiqamətində həyata keçirilən layihələr, əldə olunan nailiyyətlər və gələcək inkişaf perspektivləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra könüllülərin fəaliyyətini əks etdirən videoçarx nümayiş olunub, könüllülərə sertifikatlar təqdim edilib. Bununla da Nazirliyin “Rəqəmsal könüllülər” layihəsinin növbəti mərhələsi uğurla başa çatıb. Layihə iştirakçılarının əldə etdikləri bilik və bacarıqlar yüksək qiymətləndirilib.

The intellectual game "The Power of Salvation" was held
On June 12, an intellectual game called “The Power of Salvation” dedicated to the National Salvation Day and Armed Forces Day of the Republic of Azerbaijan was held under the joint organization of the Ministry of Digital Development and Transport of the Nakhchivan Autonomous Republic and Digital Volunteers.
The event, organized at the Center for Internet and New Technologies Education of the Nakhchivan Autonomous Republic, began with a minute of silence in memory of the martyrs and the playing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
At the opening ceremony of the event, Aziz Humbatzade, Head of the Office of the Ministry of Digital Development and Transport of the Nakhchivan Autonomous Republic, spoke about the historical importance of National Salvation Day in the protection and development of Azerbaijani statehood, as well as the fact that Armed Forces Day is the embodiment of our country’s defense power and military might. He emphasized that such events, which serve the intellectual development of young people, are of great importance in terms of promoting national and spiritual values ​​and instilling the spirit of patriotism.
Then, an intellectual game was held. The teams “RINN”, “Telekom” and “Pocht” participated in the competition. Based on the final results of the game consisting of two rounds, the “RINN” team won and was awarded with diplomas and gifts.
As part of the event, a presentation of the “ICT Infrastructure of the Nakhchivan Autonomous Republic” project prepared by the Ministry’s volunteer Nurjan Huseynova was held. During the presentation, detailed information was provided about the infrastructure formed in the field of information and communication technologies in the autonomous republic, projects implemented in the direction of digital transformation, achievements and future development prospects.
Then, a video clip reflecting the activities of the volunteers was shown, and certificates were presented to the volunteers. Thus, the next stage of the Ministry’s “Digital Volunteers” project was successfully completed. The knowledge and skills acquired by the project participants were highly appreciated.