Naxçıvan Muxtar Respublikasında televiziya verilişlərinin yayımı 1963-cü ilin mart ayının 1-də 100 vatlıq teleötürücü ilə başlamışdır. Bir müddətdən sonra yayım dairəsinin genişləndirilməsi üçün həmin ötürücü 2 kilovatlıq ötürücü ilə əvəz olunmuşdur. Bu ötürücü vasitəsilə yerli Naxçıvan televiziyasının verilişləri gün ərzində bir neçə saat yayımlanır və yalnız Naxçıvan şəhərini və ona bitişik əraziləri əhatə edə bilirdi.
1969-cu ilə qədər həyatın bütün sahələrində olduğu kimi, rabitə və teleradio sahəsində də bir çox ciddi problemlər və həllini gözləyən məsələlər mövcud idi.
Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın rəhbərliyinə gəlişi ilə bir çox sahələrdə olduğu kimi, rabitə və teleötürücü qurğuların inkişafı istiqamətində də əsaslı dönüş yarandı. Belə ki, 1969–1973-cü illər ərzində Şuşada və Naxçıvanda güclü televiziya mərkəzləri yaradıldı. 285 kilometrlik Yevlax–Şuşa–Naxçıvan radio-rele xəttinin çəkilməsi nəticəsində Azərbaycan və Moskva televiziyalarının Naxçıvanda yayımlanması təşkil olundu.
Həmin illərdə televiziya və radio verilişlərinin yayım keyfiyyətinin yüksəldilməsi və əhatə dairəsinin genişləndirilməsi daim diqqət mərkəzində olmuşdur. 1980-ci ildə muxtar respublikanın rayonlarında Azərbaycan televiziyasının verilişlərini yayımlamaq üçün mövcud radio-rele avadanlıqları daha müasir qurğularla əvəz olundu. Bir il sonra Duzdağ–Dəstə radio-rele xətti və Dəstə Radio-Televiziya Verici Stansiyası istifadəyə verildi. Beləliklə, Ordubad və Culfa rayonlarının əhalisinin əksəriyyəti Azərbaycan və Moskva televiziya verilişlərini izləyə bildi.
Sonrakı dövrlərdə yeni radio-rele xətlərinin və ötürücü stansiyaların qurulması nəticəsində Şərur və Sədərək rayonlarının əhalisi də mərkəzi televiziya verilişlərini izləmək imkanı əldə etdi.
1991-ci ilin sentyabr ayının 20-də erməni silahlı dəstələri tərəfindən Şuşa–Naxçıvan radio-rele xəttinin Batabatda yerləşən Biçənək aralıq stansiyası tamamilə dağıdıldı. Bu hadisə Naxçıvan Muxtar Respublikasının faktiki olaraq tam blokada vəziyyətinə düşməsinə gətirib çıxardı.
24 mart 1992-ci ildə Türkiyə Respublikası ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında əməkdaşlıq protokolu imzalandı. Protokolda Naxçıvanda rabitə və televiziya yayımının inkişafı xüsusi yer tuturdu. Sənədə əsasən, Türkiyənin TRT televiziya verilişlərinin Naxçıvanda keyfiyyətli yayımlanması üçün zəruri tədbirlər həyata keçirilməli idi.
Sonrakı illərdə Azərbaycan dövlətinin səyləri nəticəsində Naxçıvanın telekommunikasiya blokadasının aradan qaldırılması istiqamətində mühüm addımlar atıldı. 1996-cı ildə “TURKSAT” peyk rabitə sistemi vasitəsilə Azərbaycan televiziyasının Naxçıvana ötürülməsi üçün xüsusi kanal ayrıldı. Bundan sonra muxtar respublika əhalisi Azərbaycan televiziya və radio proqramlarını izləmək imkanı əldə etdi.
2003-cü ilin iyun ayının 15-dən etibarən Naxçıvan televiziyası və radiosu ayrıca kanalda yayımlanmağa başladı. Bunun üçün 35 ədəd İtaliya istehsalı olan yeni radio və televiziya ötürücüləri qurulub istifadəyə verildi.
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 10 fevral 2011-ci il tarixli 026 nömrəli “Azərbaycan Respublikasının ərazisində DVB-T rəqəmli televiziya yayım sisteminin tətbiqi və inkişafı Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında qərarına əsasən Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində rəqəmsal televiziya yayımına başlanıldı. 2014-cü ilin dekabr ayında Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində analoq televiziya yayımı dayandırıldı və tam olaraq rəqəmsal televiziya yayımına keçirildi. “BBTV” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti arasında bağlanmış müqaviləyə əsasən Duzdağ Radio-Televiziya Verici Stansiyasında qurulan baş stansiya vasitəsilə DVB-T2 standartında 67 televiziya proqramı 2015-ci il yanvar ayından muxtar respublika tamaşaçılarının ixtiyarına verilmişdir.
Azərbaycanın inkişafı ilə paralel olaraq, televiziya və radio kanallarının sayı da artmışdır. Hazırda Naxçıvan Muxtar Respublikasında bir sıra televiziya və radio kanalları fəaliyyət göstərir və müasir ötürücü stansiyalar vasitəsilə yayımlanır.
2001-ci ilin sentyabr ayının 19-da fəaliyyətə başlamış “Naxçıvanın səsi” radiosu və Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətə qayıdışının 35 illiyi münasibətilə 14 iyul 2004-cü ildə “Kanal-35” elmi-publisistik televiziya kanalı Naxçıvan Muxtar Respublikası Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin nəzdində 2020-ci ilin fevral ayına qədər fəaliyyət göstərmişdir.
Beləliklə, 1963-cü ildən başlayan Naxçıvanın radio-televiziya yayımı tarixində qısa müddət ərzində ən mühüm inkişaf mərhələlərindən biri yaşandı. Bu, muxtar respublikada aparılan quruculuq və yenidənqurma işlərinin sürətini və miqyasını aydın şəkildə göstərir.

Radio and TV broadcasting
Broadcasting of television programs in the Nakhchivan Autonomous Republic began on March 1, 1963 with a 100-watt transmitter. After a while, this transmitter was replaced with a 2-kilowatt transmitter to expand the broadcast range. Through this transmitter, the programs of the local Nakhchivan television were broadcast for several hours a day and could only cover the city of Nakhchivan and its adjacent territories.
Until 1969, as in all spheres of life, there were many serious problems and issues awaiting solution in the field of communications and television and radio.
With the advent of the great leader Heydar Aliyev to the leadership of Azerbaijan, as in many other spheres, a fundamental turn was made in the direction of the development of communications and television transmitters. Thus, during 1969–1973, powerful television centers were created in Shusha and Nakhchivan. As a result of the construction of the 285-kilometer Yevlakh-Shusha-Nakhchivan radio relay line, broadcasting of Azerbaijani and Moscow televisions was organized in Nakhchivan.
In those years, improving the quality of broadcasting and expanding the coverage of television and radio programs was always in the spotlight. In 1980, the existing radio relay equipment was replaced with more modern devices to broadcast Azerbaijani television programs in the regions of the autonomous republic. A year later, the Duzdag-Daste radio relay line and the Deste Radio and Television Transmitter Station were put into operation. Thus, the majority of the population of the Ordubad and Julfa regions was able to watch Azerbaijani and Moscow television programs.
In subsequent periods, as a result of the construction of new radio relay lines and transmitter stations, the population of the Sharur and Sadarak regions also gained the opportunity to watch central television programs.
On September 20, 1991, the Bichenak intermediate station of the Shusha-Nakhchivan radio relay line located in Batabat was completely destroyed by Armenian armed groups. This event led to the Nakhchivan Autonomous Republic being virtually completely blockaded.
On March 24, 1992, a cooperation protocol was signed between the Republic of Turkey and the Nakhchivan Autonomous Republic. The development of communications and television broadcasting in Nakhchivan occupied a special place in the protocol. According to the document, necessary measures were to be taken for the high-quality broadcasting of Turkish TRT television programs in Nakhchivan.
In subsequent years, as a result of the efforts of the Azerbaijani state, important steps were taken to eliminate the telecommunications blockade of Nakhchivan. In 1996, a special channel was allocated for the transmission of Azerbaijani television to Nakhchivan through the “TURKSAT” satellite communication system. After that, the population of the autonomous republic gained the opportunity to watch Azerbaijani television and radio programs.
Since June 15, 2003, Nakhchivan television and radio began to broadcast on a separate channel. For this, 35 new Italian-made radio and television transmitters were installed and put into operation.
In accordance with the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 026 dated February 10, 2011 on approval of the “Program for the introduction and development of the DVB-T digital television broadcasting system in the territory of the Republic of Azerbaijan”, digital television broadcasting was launched in the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic. In December 2014, analog television broadcasting was stopped in the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic and it was completely switched to digital television broadcasting. According to the agreement concluded between “BBTV” Limited Liability Company, 67 television programs in the DVB-T2 standard were made available to the viewers of the autonomous republic from January 2015 through the head station established at the Duzdag Radio-Television Transmitter Station.
In parallel with the development of Azerbaijan, the number of television and radio channels has also increased. Currently, a number of television and radio channels operate in the Nakhchivan Autonomous Republic and are broadcast through modern transmitting stations.
The “Voice of Nakhchivan” radio, which began operating on September 19, 2001, and the “Channel-35” scientific-journalistic television channel, which was launched on July 14, 2004, on the occasion of the 35th anniversary of the return of the National Leader Heydar Aliyev to political power, operated under the Ministry of Communications and Information Technologies of the Nakhchivan Autonomous Republic until February 2020. Thus, one of the most important stages of development in the history of radio and television broadcasting of Nakhchivan, which began in 1963, took place in a short period of time. This clearly shows the speed and scale of the construction and reconstruction work carried out in the autonomous republic.