Naxçıvan Dövlət Universitetinin İnnovasiya Mərkəzində “Cyber Threat Investigation & Digital Intelligence" Bootcamp Nakhchivan – 2026 (“Kiber Təhdidlərin Araşdırılması və Rəqəmsal Kəşfiyyat Təlim Kampı Naxçıvan – 2026”) adlı təlim baş tutub.
Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru Elbrus İsayev müasir dövrdə rəqəmsallaşmanın və informasiya təhlükəsizliyinin vacibliyindən bəhs edib. Universitetdə yeni açılan “İnformasiya təhlükəsizliyi” ixtisasının bu sahənin inkişafı baxımından əhəmiyyətli rol oynadığını bildirən rektor, eyni zamanda rəqəmsal transformasiya və kibertəhlükəsizlik istiqamətində kadr hazırlığının gücləndirilməsinin, maarifləndirici təlimlərin keçirilməsinin vacibliyini də xüsusi vurğulayıb.
Tədbirin rəsmi açılışında çıxış edən rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini, nazir vəzifəsini icra edən Azər Məmmədrəhimov bildirib ki, müasir dövrdə informasiya təhlükəsizliyi artıq yalnız texniki məsələ deyil, dövlətin və cəmiyyətin dayanıqlılığını müəyyən edən əsas amillərdən biridir.
“İnformasiya təhlükəsizliyi artıq dərsliklərdəki termin olmaqdan çıxaraq dövlətimizin və hər bir vətəndaşımızın rəqəmsal azadlığının, suverenliyinin sarsılmaz təminatçısına çevrilib” – deyə o vurğulayıb.
Nazir müavini həmçinin qeyd edib ki, təşkil olunan bootcamp yalnız iştirakçılara nəzəri biliklərin ötürülməsi məqsədi daşımır. Təlim çərçivəsində real həyatı əks etdirən kiber ssenarilər üzərində işləməklə gənclərin praktiki bacarıqları da inkişaf etdirilir.
İRİA İnformasiya Təhlükəsizliyi Departamentinin müdiri Şahmar Hacıyəhyəyev çıxışlarında kibertəhlükəsizliyin müasir dövrdə strateji əhəmiyyətindən danışıb. Rəqəmsal sistemlərin davamlı inkişafı ilə yanaşı, bu sistemlərin təhlükəsizliyinin təmin olunmasının da eyni dərəcədə vacib olduğunu bildirib.
Kompüter mühəndisliyi (tədris ingilis dilində) ixtisası üzrə I kurs tələbəsi Cəmilə Babayeva tələbələr adından çıxış edərək bu cür təlimlərin keçirilməsinin gənclərin bilik və bacarıqlarının inkişafına kömək edəcəyini qeyd edib.
Çıxışlardan sonra iki mərhələdən ibarət praktiki təlim proqramına start verilib. Təlimin birinci mərhələsində real həyatı simulyasiya edən kibercinayət ssenarisi əsasında tapşırıqlar icra olunub. Bu mərhələdə rəqəmsal izlərin aşkarlanması və interpretasiyası, istifadəçi davranışlarının və izburaxma mexanizmlərinin təhlili, açıq mənbələrdən məlumatların toplanması və strukturlaşdırılmış analiz yanaşmaları tətbiq edilib.
İkinci mərhələdə isə komandalar üzrə praktiki araşdırmalar aparılıb. Verilmiş məlumatlar əsasında şəxs və fəaliyyətlərin identifikasiyası həyata keçirilib, əlaqələr və strukturlar təhlil olunub. Eyni zamanda “flag-based” tapşırıqlar yerinə yetirilib, komandalar arasında rəqabət mühiti yaradılıb.
Təlimin yekununda əldə olunan nəticələr təqdim olunub, analitik yanaşmalar müzakirə edilib, həmçinin kibertəhlükəsizlik sahəsində peşəkar inkişaf yolları barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

NDU-da «Расследование киберугроз и цифровая разведка» Интенсивный курс в Нахчыване – 2026 keçirilib
В Инновационном центре Нахчыванского государственного университета состоялся тренинг под названием «Расследование киберугроз и цифровая разведка» – 2026.
Ректор Нахчыванского государственного университета Эльбрус Исаев рассказал о важности цифровизации и информационной безопасности в современную эпоху. Отметив, что важную роль в развитии этой области играет вновь открытая в университете специальность «Информационная безопасность», ректор также подчеркнул важность укрепления кадровой подготовки в направлении цифровой трансформации и кибербезопасности, а также проведения образовательных тренингов.
На официальном открытии мероприятия заместитель министра цифрового развития и транспорта, исполняющий обязанности министра Азер Мамедрагимов, заявил, что в современную эпоху информационная безопасность – это уже не просто технический вопрос, а один из главных факторов, определяющих стабильность государства и общества.
«Информационная безопасность перестала быть термином из учебников и стала непоколебимой гарантией цифровой свободы и суверенитета нашего государства и каждого из наших граждан», — подчеркнул он.
Заместитель министра также отметил, что организованный интенсив направлен не только на передачу теоретических знаний участникам. В рамках обучения также развиваются практические навыки молодежи путем работы над кибер-сценариями, отражающими реальную жизнь.
Шахмар Хаджияхьяев, руководитель отдела информационной безопасности ИРИА, в своих выступлениях говорил о стратегической важности кибербезопасности в современную эпоху. Он заявил, что наряду с непрерывным развитием цифровых систем обеспечение безопасности этих систем имеет не меньшее значение.
Джамила Бабаева, студентка первого курса специальности «Компьютерная инженерия (преподавание на английском языке)», выступая от имени студентов, отметила, что проведение подобных тренингов поможет развить знания и навыки молодежи.
После выступлений стартовала двухэтапная программа практического обучения. На первом этапе обучения были выполнены задания, основанные на сценарии киберпреступления, имитирующем реальную жизнь. На этом этапе применялись методы обнаружения и интерпретации цифровых следов, анализа поведения пользователей и механизмов отслеживания, сбора данных из открытых источников и структурированного анализа.
На втором этапе проводилось практическое исследование в командах. На основе предоставленных данных проводилась идентификация отдельных лиц и видов деятельности, анализировались взаимоотношения и структуры. Одновременно выполнялись задания по «флагам», и создавалась соревновательная атмосфера между командами.
В конце обучения были представлены полученные результаты, обсуждены аналитические подходы и осуществлен обмен мнениями о путях профессионального развития в области кибербезопасности.