Azərbaycanda kraudfandinqin hüquqi əsasları yaradıldı: Prezident Fərman imzaladı
"Kraudfandinq haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiqi ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin imzaladığı Fərman ölkəmizdə maliyyə bazarlarının inkişafı istiqamətində mühüm institusional addımdır. Fərman yeni hüquqi mexanizmin şəffaf, etibarlı və səmərəli tətbiqini təmin etməklə yanaşı, kraudfandinq fəaliyyətinin dövlət tənzimlənməsinin əsas prinsiplərini müəyyən edir.
Kraudfandinq innovativ layihələrin, startapların, eləcə də mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyələşdirilməsində dünyada geniş tətbiq olunan müasir maliyyə alətidir. Ölkəmizdə bu sahənin hüquqi çərçivəyə salınması investisiya mühitinin daha da yaxşılaşdırılmasına, maliyyə bazarının şaxələndirilməsinə və alternativ maliyyələşmə imkanlarının genişlənməsinə mühüm töhfə verəcək.
Fərmanın mühüm üstünlüklərindən biri kraudfandinq platformalarının Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının tənzimləyici nəzarəti altında fəaliyyət göstərməsidir. Bu yanaşma investorların hüquqlarının etibarlı şəkildə qorunmasına, platformaların təhlükəsiz və şəffaf fəaliyyətinə, risklərin minimuma endirilməsinə və maliyyə bazarında etimadın daha da güclənməsinə xidmət edəcək.
Yeni hüquqi mexanizm sahibkarlar və startaplar üçün əlavə maliyyə mənbələri formalaşdıracaq, vətəndaşlara isə kiçik məbləğlərlə investisiya qoymaq imkanı yaradacaq. Eyni zamanda, maliyyə savadlılığının və investisiya mədəniyyətinin inkişafına, innovativ maliyyə alətlərindən istifadənin genişlənməsinə də mühüm töhfə verəcək.
Nəticə etibarilə, bu Fərman rəqəmsal maliyyə xidmətlərinin inkişafını sürətləndirəcək, innovasiya ekosistemini gücləndirəcək, qeyri-neft sektoruna investisiyaların cəlb edilməsini təşviq edəcək və Azərbaycanın maliyyə bazarının beynəlxalq standartlara uyğun inkişafına mühüm töhfə verəcək.

Legal basis for crowdfunding created in Azerbaijan: President signs decree
The Decree signed by the President of the Republic of Azerbaijan on the implementation of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Crowdfunding" is an important institutional step towards the development of financial markets in our country. The Decree, in addition to ensuring the transparent, reliable and efficient implementation of the new legal mechanism, establishes the main principles of state regulation of crowdfunding activities.
Crowdfunding is a modern financial instrument widely used in the world in financing innovative projects, startups, as well as micro, small and medium-sized enterprises. The legal framework of this area in our country will make a significant contribution to further improving the investment climate, diversifying the financial market and expanding alternative financing opportunities.
One of the important advantages of the Decree is that crowdfunding platforms operate under the regulatory control of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan. This approach will serve to reliably protect the rights of investors, ensure the safe and transparent operation of the platforms, minimize risks and further strengthen confidence in the financial market.
The new legal mechanism will form additional sources of finance for entrepreneurs and startups, and will create an opportunity for citizens to invest with small amounts. At the same time, it will also make a significant contribution to the development of financial literacy and investment culture, as well as to the expansion of the use of innovative financial instruments.
As a result, this Decree will accelerate the development of digital financial services, strengthen the innovation ecosystem, encourage investment in the non-oil sector, and make a significant contribution to the development of the financial market of Azerbaijan in accordance with international standards.