Azərbaycanda kraudfandinqin hüquqi əsasları yaradıldı: Prezident Fərman imzaladı
"Kraudfandinq haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiqi ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin imzaladığı Fərman ölkəmizdə maliyyə bazarlarının inkişafı istiqamətində mühüm institusional addımdır. Fərman yeni hüquqi mexanizmin şəffaf, etibarlı və səmərəli tətbiqini təmin etməklə yanaşı, kraudfandinq fəaliyyətinin dövlət tənzimlənməsinin əsas prinsiplərini müəyyən edir.
Kraudfandinq innovativ layihələrin, startapların, eləcə də mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyələşdirilməsində dünyada geniş tətbiq olunan müasir maliyyə alətidir. Ölkəmizdə bu sahənin hüquqi çərçivəyə salınması investisiya mühitinin daha da yaxşılaşdırılmasına, maliyyə bazarının şaxələndirilməsinə və alternativ maliyyələşmə imkanlarının genişlənməsinə mühüm töhfə verəcək.
Fərmanın mühüm üstünlüklərindən biri kraudfandinq platformalarının Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının tənzimləyici nəzarəti altında fəaliyyət göstərməsidir. Bu yanaşma investorların hüquqlarının etibarlı şəkildə qorunmasına, platformaların təhlükəsiz və şəffaf fəaliyyətinə, risklərin minimuma endirilməsinə və maliyyə bazarında etimadın daha da güclənməsinə xidmət edəcək.
Yeni hüquqi mexanizm sahibkarlar və startaplar üçün əlavə maliyyə mənbələri formalaşdıracaq, vətəndaşlara isə kiçik məbləğlərlə investisiya qoymaq imkanı yaradacaq. Eyni zamanda, maliyyə savadlılığının və investisiya mədəniyyətinin inkişafına, innovativ maliyyə alətlərindən istifadənin genişlənməsinə də mühüm töhfə verəcək.
Nəticə etibarilə, bu Fərman rəqəmsal maliyyə xidmətlərinin inkişafını sürətləndirəcək, innovasiya ekosistemini gücləndirəcək, qeyri-neft sektoruna investisiyaların cəlb edilməsini təşviq edəcək və Azərbaycanın maliyyə bazarının beynəlxalq standartlara uyğun inkişafına mühüm töhfə verəcək.

В Азербайджане создана правовая основа для краудфандинга: президент подписал указ.
Указ Президента Азербайджанской Республики о реализации Закона Азербайджанской Республики «О краудфандинге» является важным институциональным шагом на пути развития финансовых рынков в нашей стране. Указ, помимо обеспечения прозрачного, надежного и эффективного осуществления нового правового механизма, устанавливает основные принципы государственного регулирования краудфандинговой деятельности.
Краудфандинг – это современный финансовый инструмент, широко используемый в мире для финансирования инновационных проектов, стартапов, а также микро-, малых и средних предприятий. Правовая база этой области в нашей стране внесет значительный вклад в дальнейшее улучшение инвестиционного климата, диверсификацию финансового рынка и расширение альтернативных возможностей финансирования.
Одним из важных преимуществ Указа является то, что краудфандинговые платформы работают под регулирующим контролем Центрального банка Азербайджанской Республики. Такой подход позволит надежно защитить права инвесторов, обеспечить безопасную и прозрачную работу платформ, минимизировать риски и еще больше укрепить доверие к финансовому рынку.
Новый правовой механизм сформирует дополнительные источники финансирования для предпринимателей и стартапов, а также создаст возможность для граждан инвестировать небольшими суммами. Одновременно он внесет значительный вклад в развитие финансовой грамотности и инвестиционной культуры, а также в расширение использования инновационных финансовых инструментов.
В результате этот Указ ускорит развитие цифровых финансовых услуг, укрепит инновационную экосистему, будет способствовать инвестициям в не нефтяной сектор и внесет существенный вклад в развитие финансового рынка Азербайджана в соответствии с международными стандартами.