Ana dilində Rəqəmsal Təhsil” mövzusunda tədbir keçirilib
İyulun 30-da Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyində 1 Avqust – Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili Gününə həsr olunmuş “Ana dilində Rəqəmsal Təhsil” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirin məqsədi informasiya texnologiyaları sahəsi üzrə hazırlanmış dərsliklərin Azərbaycan dilində nəşrini təqdim etmək, ana dilində rəqəmsal təhsil resurslarının əlçatanlığını artırmaq və bu istiqamətdə görülən işləri ictimaiyyətə çatdırmaq olub.
Əvvəlcə iştirakçılar Tədris sektorunda istifadə olunan, Azərbaycan dilində hazırlanmış dərsliklər, tədris proqramları və maarifləndirici materiallardan ibarət sərgi ilə tanış olublar. Daha sonra tədbirin məqsədi və ana dilində rəqəmsal təhsil resurslarının hazırlanmasının əhəmiyyəti barədə məlumat verilib.
Tədbirdə çıxış edən Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirinin müavini, nazir vəzifələrini icra edən Azər Məmmədrəhimov rəqəmsal dövrdə informasiya texnologiyaları üzrə müasir tədris vəsaitlərinin ana dilində hazırlanmasının strateji əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. O qeyd edib ki, Azərbaycan dilində keyfiyyətli tədris resurslarının hazırlanması gənclərin müasir texnologiyalar sahəsində bilik və bacarıqlarının inkişafına, milli təhsil resurslarının zənginləşdirilməsinə və rəqəmsal savadlılığın artırılmasına mühüm töhfə verir.
Nazir müavini bildirib ki, təlim proqramları və sertifikatlaşdırma sisteminin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması istiqamətində ardıcıl işlər görülür. Bu məqsədlə təqdim olunan sertifikatların beynəlxalq səviyyədə tanınmasının təmin edilməsi üçün müvafiq qurumlarla əməkdaşlıq davam etdirilir.
Daha sonra Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi MMC-nin direktoru Hüseyn Əsgərli ana dilində rəqəmsal təhsil istiqamətində həyata keçirilən layihələr və Cəmiyyət tərəfindən hazırlanmış elektron tədris sistemi barədə təqdimatla çıxış edib.
Təqdimatda qeyd olunub ki, müasir tələblərə uyğun hazırlanmış elektron tədris sistemi tədris və idarəetmə proseslərini vahid platformada birləşdirən 18 modullu rəqəmsal həll olmaqla, tələbələrin qeydiyyatı, elektron müqavilələrin hazırlanması, tədris qruplarının formalaşdırılması, əmrlərin tərtibi, dərs cədvəllərinin planlaşdırılması, davamiyyət və qiymətləndirmənin izlənilməsi, eləcə də hesabatların hazırlanmasını elektron qaydada həyata keçirməyə imkan verir. Platforma tədris prosesinin daha operativ, şəffaf və səmərəli təşkilinə xidmət edir.
Tədbirdə Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi MMC-nin əməkdaşları Ağa Rzabəyli və Həsən Cəfərov, həmçinin təlim proqramının iştirakçısı Nəzrin Ələkbərli çıxış edərək informasiya texnologiyaları sahəsində beynəlxalq təcrübəyə uyğun hazırlanmış Azərbaycan dilli müasir dərsliklər haqqında məlumat veriblər.
Qeyd edilib ki, hazırda 13 istiqamət üzrə – Windows, Microsoft Office proqramları, İT Helpdesk, Robototexnika və Süni İntellektin Əsasları, Kibertəhlükəsizlik, Sistem İnzibatçılığı, Kompüter Şəbəkələri, Adobe Photoshop, CorelDRAW, SMM və AutoCAD mövzularını əhatə edən dərsliklər hazırlanaraq istifadəyə verilib. Nəzəri biliklərlə yanaşı praktik tapşırıqları da özündə birləşdirən bu vəsaitlər Azərbaycan dilində rəqəmsal təhsil bazasının formalaşmasına, yerli İT mütəxəssislərinin hazırlanmasına və informasiya texnologiyaları sahəsində ixtisaslı kadr potensialının gücləndirilməsinə mühüm töhfə verəcək. Dərsliklərdən həm çap, həm də elektron formatda istifadə etmək mümkündür.
Tədbir çərçivəsində Mərkəzin təlim, tədris və təcrübə fəaliyyətini əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib.
Sonda ana dilində dərsliklərin hazırlanması və nəşrində əməyi olan əməkdaşlara təşəkkürnamələr təqdim olunub.

Состоялось мероприятие на тему «Цифровое образование на родном языке».
30 июля Министерство цифрового развития и транспорта Автономной Нахчыванской Республики провело мероприятие на тему «Цифровое образование на родном языке», посвященное 1 августа – Дню азербайджанского алфавита и азербайджанского языка.
Целью мероприятия стало представление издательства учебников, подготовленных на азербайджанском языке в области информационных технологий, повышение доступности цифровых образовательных ресурсов на родном языке и информирование общественности о работе, проводимой в этом направлении.
Сначала участники ознакомились с выставкой, включающей учебники, образовательные программы и учебные материалы, подготовленные на азербайджанском языке и используемые в образовательной сфере. Затем была предоставлена информация о цели мероприятия и важности подготовки цифровых образовательных ресурсов на родном языке.
Выступая на мероприятии, заместитель министра цифрового развития и транспорта Автономной Нахчыванской Республики, исполняющий обязанности министра Азер Мамедрагимов подчеркнул стратегическую важность подготовки современных учебных материалов по информационным технологиям на родном языке в цифровую эпоху. Он отметил, что подготовка качественных учебных материалов на азербайджанском языке вносит значительный вклад в развитие знаний и навыков молодежи в области современных технологий, обогащение национальных образовательных ресурсов и повышение цифровой грамотности.
Заместитель министра заявил, что ведется последовательная работа по приведению учебных программ и системы сертификации в соответствие с международными стандартами. С этой целью продолжается сотрудничество с соответствующими учреждениями для обеспечения международного признания представленных сертификатов.
Затем Гусейн Аскерли, директор ООО «Нахчыванский центр почты и телекоммуникаций», представил презентацию о проектах, реализуемых в направлении цифрового образования на родном языке, и разработанной Обществом электронной системе обучения.
В презентации отмечалось, что электронная система обучения, подготовленная в соответствии с современными требованиями, представляет собой 18-модульное цифровое решение, объединяющее образовательные и управленческие процессы на единой платформе, и позволяет осуществлять регистрацию учащихся, подготовку электронных договоров, формирование учебных групп, составление заказов, планирование расписания занятий, мониторинг посещаемости и оценки, а также подготовку отчетов в электронном виде. Платформа служит для более эффективной, прозрачной и результативной организации образовательного процесса.
На мероприятии выступили сотрудники ООО «Нахчыванский центр почты и связи» Ага Рзабайли и Хасан Джафаров, а также участник учебной программы Назрин Алакбарли, которые рассказали о современных учебниках на азербайджанском языке, подготовленных в соответствии с международным опытом в области информационных технологий.
Было отмечено, что в настоящее время подготовлены и используются учебники по 13 направлениям: Windows, программы Microsoft Office, IT Helpdesk, робототехника и основы искусственного интеллекта, кибербезопасность, системное администрирование, компьютерные сети, Adobe Photoshop, CorelDRAW, SMM и AutoCAD. Эти материалы, включающие в себя не только теоретические знания, но и практические задания, внесут существенный вклад в формирование цифровой образовательной базы на азербайджанском языке, подготовку местных IT-специалистов и укрепление потенциала квалифицированных кадров в области информационных технологий. Учебники могут использоваться как в печатном, так и в электронном формате.
В рамках мероприятия был показан видеоролик, отражающий деятельность Центра в области обучения, образования и практики.
В завершение были вручены благодарственные письма сотрудникам, внесшим вклад в подготовку и издание учебников на родном языке.