Telekommunikasiya sahəsində tələbələr təcrübəyə başlayıblar
Aprelin 27-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən qurumlarda Naxçıvan Dövlət Texniki Kollecinin müvafiq ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələri üçün istehsalat təcrübəsinə start verilib.
Bununla bağlı keçirilən görüşdə çıxış edən Nazirliyin Aparat rəhbəri Əziz Hümbətzadə tələbələrin dövlət qurumlarında təcrübə keçməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O qeyd edib ki, kadr potensialının gücləndirilməsi və gənc mütəxəssislərin peşəkar inkişafına dəstək Nazirliyin daim prioritet istiqamətlərindəndir. Həmçinin qeyd olunub ki, müasir dövrdə rəqəmsallaşma və texnoloji inkişaf dövlət idarəçiliyində əsas rol oynayır və bu sahələr üzrə ixtisaslı kadrların hazırlanması xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Nazirliyin İnsan resursları, hüquq, sənədlərlə və müraciətlərlə iş şöbəsinin müdiri İsmayıl Qəribli çıxışında bildirib ki, istehsalat təcrübəsi tələbələrin nəzəri biliklərini real iş mühitində tətbiq etməsinə, praktiki bacarıqlar qazanmasına və gələcək karyeralarına daha hazırlıqlı başlamalarına geniş imkan yaradır. Onun sözlərinə görə, bu cür proqramlar gənclərdə məsuliyyət hissinin artmasına və strateji düşünmə qabiliyyətinin formalaşmasına müsbət təsir göstərir.
Görüş zamanı vurğulanıb ki, tələbələr Nazirliyin tabeliyində fəaliyyət göstərən qurumlarda poçt, nəqliyyat, telekommunikasiya və radio-televiziya sahələri üzrə istehsalat təcrübəsi keçəcəklər. Təcrübə müddətində onlar qurumların gündəlik iş proseslərində iştirak edəcək, real iş mühiti ilə yaxından tanış olacaq və praktiki vərdişlərini inkişaf etdirəcəklər.
Kollecin müəllimi Hafiz Yaqubov çıxış edərək tələbələrin bu cür təcrübə proqramlarında iştirakının onların peşəkar inkişafında mühüm rol oynadığını qeyd edib, göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.
Sonda tələbələrə uğurlar arzulanıb, onların əldə etdikləri bilik və bacarıqları gələcək fəaliyyətlərində uğurla tətbiq edəcəkləri qeyd olunub.

Студенты начинают стажировку в сфере телекоммуникаций
27 апреля началась производственная практика для студентов соответствующих специальностей Нахчыванского государственного технического колледжа в учреждениях, действующих под эгидой Министерства цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики.
Выступая на совещании по этому поводу, руководитель аппарата Министерства Азиз Гумбатзаде подчеркнул важность стажировок студентов в государственных учреждениях. Он отметил, что укрепление кадрового потенциала и поддержка профессионального развития молодых специалистов всегда являются приоритетами Министерства. Также было отмечено, что цифровизация и технологическое развитие играют ключевую роль в государственном управлении в современную эпоху, и подготовка квалифицированных кадров в этих областях имеет особое значение.
Исмаил Гарибли, руководитель Департамента кадров, права, документов и приложений Министерства, в своем выступлении отметил, что производственная практика предоставляет студентам широкие возможности для применения теоретических знаний в реальной рабочей среде, приобретения практических навыков и более подготовленного начала будущей карьеры. По его словам, такие программы положительно влияют на повышение чувства ответственности и формирование у молодежи способности к стратегическому мышлению.
В ходе встречи было подчеркнуто, что студенты пройдут производственную практику в сферах почты, транспорта, телекоммуникаций, радио и телевидения в учреждениях, действующих под эгидой Министерства. В ходе практики они примут участие в повседневной работе учреждений, познакомятся с реальной рабочей средой и разовьют свои практические навыки.
Преподаватель колледжа Хафиз Ягубов выступил с речью, отметив, что участие студентов в подобных программах стажировки играет важную роль в их профессиональном развитии, и выразил благодарность за оказанную поддержку.
В заключение студентам были пожеланы успехов, и было отмечено, что они успешно применят полученные знания и навыки в своей будущей деятельности.