Naxçıvanda sürətli fiber-optik internet şəbəkəsinin əhatəsinin genişləndirilməsinə başlanılıb
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzi” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti tərəfindən internet infrastrukturunun gücləndirilməsi istiqamətində növbəti mərhələyə start verilib.
Belə ki, Naxçıvan şəhərinin müxtəlif ərazilərində GPON texnologiyası əsasında yeni internet xətlərinin çəkilişi məqsədilə fiber-optik kabellərin quraşdırılmasına başlanılıb. Layihə çərçivəsində bir sıra küçə və yaşayış massivlərini əhatə edən binalar üzrə işlər həyata keçirilir.
Çəkiliş işlərinin aparıldığı ünvanlar sırasında Heydər Əliyev prospekti, Atatürk küçəsi, Qoçüstü və Çənlibel məhəllələri, Həsən Əliyev və İstiqlal küçələri, Nizami küçəsi və digər ərazilər yer alır.
Həyata keçirilən bu layihə əhalinin yüksək sürətli və dayanıqlı internet xidmətlərinə çıxış imkanlarını genişləndirməklə yanaşı, rəqəmsal xidmətlərin keyfiyyətinin artırılmasına mühüm töhfə verəcəkdir. Eyni zamanda, yeni şəbəkə üzrə abonentlərə sərfəli və əlçatan internet tariflərinin təqdim olunması da nəzərdə tutulur.
Növbəti mərhələlərdə layihənin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi planlaşdırılır. Belə ki, Naxçıvan şəhəri ilə yanaşı digər rayon mərkəzləri, həmçinin bütün kənd və qəsəbələr daxil olmaqla, Muxtar Respublika ərazisində GPON şəbəkəsinin tam şəkildə qurulması nəzərdə tutulur. Bu təşəbbüs region üzrə yüksək sürətli və dayanıqlı genişzolaqlı internet xidmətlərinin əlçatanlığını təmin etməyə yönəlib.

В Нахчыване началось расширение зоны покрытия высокоскоростной волоконно-оптической интернет-сети.
Компания с ограниченной ответственностью «Нахчыванский центр почты и связи», действующая при Министерстве цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики, запустила следующий этап укрепления интернет-инфраструктуры.
Так, в различных районах Нахчывана началась прокладка оптоволоконных кабелей с целью создания новых интернет-линий на основе технологии GPON. В рамках проекта работы ведутся на зданиях, охватывающих ряд улиц и жилых районов.
Адреса, где ведутся работы по прокладке кабелей, включают проспект Гейдара Алиева, улицу Ататюрка, кварталы Гочусту и Чанлибел, улицы Хасана Алиева и Истиглала, улицу Низами и другие районы.
Реализация этого проекта не только расширит доступ населения к высокоскоростному и стабильному интернету, но и внесет значительный вклад в повышение качества цифровых услуг. Одновременно планируется обеспечить абонентов доступными и недорогими интернет-тарифами в новой сети.
В следующих этапах планируется расширить масштабы проекта. Так, планируется полное развертывание сети GPON по всей Автономной Республике, включая город Нахчыван, другие региональные центры, а также все села и населенные пункты. Эта инициатива направлена ​​на обеспечение доступности высокоскоростного и стабильного широкополосного доступа в Интернет на всей территории региона.