Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr olunan forum Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun, Naxçıvan Dövlət Universitetinin dəstəyi və Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Yerli və əcnəbi gənclərin iştirakı ilə keçirilən forumda qlobal çağırışlar, innovativ yanaşmalar, süni intellekt, rəqəmsal transformasiya və gələcəyin peşələri müzakirə olunub.
Forum çərçivəsində “Gələcəyin peşələri: Süni İntellekt Dövründə Gənclərin Rolu” mövzusunda keçirilən panel sessiyasında Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin əməkdaşı Kənan Hüseynəliyev də çıxış edib.
Panel zamanı süni intellektin əmək bazarına təsiri, gələcəyin peşələri, rəqəmsal transformasiya, innovasiya və gənclərin rəqabətqabiliyyətli bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi məsələləri müzakirə olunub.

В Нахчыване состоялся международный форум «Нахчыванский глобальный молодежный форум 2026».
Форум, посвященный 103-летию со дня рождения Великого Вождя Гейдара Алиева, прошел при поддержке Молодежного фонда Азербайджанской Республики, Нахчыванского государственного университета и организации Союза студенческих молодежных организаций Азербайджана.
На форуме, в котором приняли участие местные и зарубежные молодые люди, обсуждались глобальные вызовы, инновационные подходы, искусственный интеллект, цифровая трансформация и профессии будущего.
В рамках форума также выступил Кенан Гусейналиев, сотрудник Министерства цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики, на панельной сессии на тему «Профессии будущего: роль молодежи в эпоху искусственного интеллекта».
В ходе панельной дискуссии обсуждались влияние искусственного интеллекта на рынок труда, профессии будущего, цифровая трансформация, инновации и развитие конкурентоспособных навыков молодежи.