Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr olunan forum Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun, Naxçıvan Dövlət Universitetinin dəstəyi və Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Yerli və əcnəbi gənclərin iştirakı ilə keçirilən forumda qlobal çağırışlar, innovativ yanaşmalar, süni intellekt, rəqəmsal transformasiya və gələcəyin peşələri müzakirə olunub.
Forum çərçivəsində “Gələcəyin peşələri: Süni İntellekt Dövründə Gənclərin Rolu” mövzusunda keçirilən panel sessiyasında Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin əməkdaşı Kənan Hüseynəliyev də çıxış edib.
Panel zamanı süni intellektin əmək bazarına təsiri, gələcəyin peşələri, rəqəmsal transformasiya, innovasiya və gənclərin rəqabətqabiliyyətli bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi məsələləri müzakirə olunub.

The international forum "Nakhchivan Global Youth Forum 2026" was held in Nakhchivan
The forum dedicated to the 103rd anniversary of the birth of the Great Leader Heydar Aliyev was held with the support of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, Nakhchivan State University and the organization of the Azerbaijan Student Youth Organizations Union.
The forum, held with the participation of local and foreign youth, discussed global challenges, innovative approaches, artificial intelligence, digital transformation and professions of the future.
Kenan Huseynaliyev, an employee of the Ministry of Digital Development and Transport of the Nakhchivan Autonomous Republic, also spoke at the panel session on the topic "Professions of the Future: The Role of Youth in the Age of Artificial Intelligence" held within the framework of the forum.
During the panel, the impact of artificial intelligence on the labor market, professions of the future, digital transformation, innovation and the development of competitive skills of youth were discussed.