Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi Türkiyə Respublikasının Ankara şəhərində keçirilən Global Symposium for Regulators 2026 beynəlxalq tədbirində iştirak edib.
International Telecommunication Union (İTU) tərəfindən təşkil olunan tədbirdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən tənzimləyici qurumların, dövlət təşkilatlarının, beynəlxalq institutların və aparıcı texnologiya şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər. Forum çərçivəsində rəqəmsal transformasiya, telekommunikasiya infrastrukturu, süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və innovativ tənzimləmə yanaşmaları müzakirə olunub.
Tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini – nazir vəzifələrini icra edən Azər Məmmədrəhimov və Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Nail Mərdanov iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu rəhbərliyi, BTK Akademi, Türk Telekom, İTU və UPU nümayəndələri ilə görüş və müzakirələr aparılıb.
Görüşlər zamanı rəqəmsal inkişaf, telekommunikasiya infrastrukturu, GPON texnologiyalarının tətbiqi, rəqəmsal bacarıqların artırılması, kibertəhlükəsizlik, poçt-logistika sahəsində əməkdaşlıq, eləcə də beynəlxalq təcrübə mübadiləsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Eyni zamanda nümayəndə heyəti tədbir çərçivəsində təşkil olunan texnologiya sərgisi ilə tanış olub, innovativ həllər və müasir rəqəmsal texnologiyalar barədə təqdimatları izləyib.
Nazirlik tərəfindən qabaqcıl texnologiyaların öyrənilməsi və Naxçıvanda rəqəmsal transformasiya prosesinin sürətləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətlər davam etdirilir.

Нахичеванская делегация приняла участие в международном мероприятии ITU GSR-26.
Министерство цифрового развития и транспорта Автономной Республики Азербайджан приняло участие в международном симпозиуме для регуляторов «Глобальный симпозиум для регуляторов 2026», состоявшемся в Анкаре, Турция.
В мероприятии, организованном Международным союзом электросвязи (МСЭ), приняли участие представители регулирующих органов, государственных организаций, международных институтов и ведущих технологических компаний из разных стран мира. В рамках форума обсуждались вопросы цифровой трансформации, телекоммуникационной инфраструктуры, искусственного интеллекта, кибербезопасности и инновационных подходов к регулированию.
В мероприятии приняли участие заместитель министра цифрового развития и транспорта Автономной Республики Азербайджан Азер Маммадрагимов – исполняющий обязанности министра, и председатель совета директоров Агентства информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) при Министерстве цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики Наиль Марданов.
В рамках мероприятия состоялись встречи и дискуссии с руководством Агентства информационно-коммуникационных технологий, представителями Академии ИКТ, компании «Тюрк Телеком», МСЭ и ВПС.
В ходе встреч состоялся обмен мнениями по вопросам цифрового развития, телекоммуникационной инфраструктуры, применения технологий GPON, повышения цифровой квалификации, кибербезопасности, сотрудничества в сфере почтовой логистики, а также международного обмена опытом.
Одновременно делегация ознакомилась с технологической выставкой, организованной в рамках мероприятия, и посмотрела презентации инновационных решений и современных цифровых технологий.
Министерство продолжает свою деятельность по изучению передовых технологий и ускорению процесса цифровой трансформации в Нахчыване.