Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi Türkiyə Respublikasının Ankara şəhərində keçirilən Global Symposium for Regulators 2026 beynəlxalq tədbirində iştirak edib.
International Telecommunication Union (İTU) tərəfindən təşkil olunan tədbirdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən tənzimləyici qurumların, dövlət təşkilatlarının, beynəlxalq institutların və aparıcı texnologiya şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər. Forum çərçivəsində rəqəmsal transformasiya, telekommunikasiya infrastrukturu, süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və innovativ tənzimləmə yanaşmaları müzakirə olunub.
Tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini – nazir vəzifələrini icra edən Azər Məmmədrəhimov və Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Nail Mərdanov iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu rəhbərliyi, BTK Akademi, Türk Telekom, İTU və UPU nümayəndələri ilə görüş və müzakirələr aparılıb.
Görüşlər zamanı rəqəmsal inkişaf, telekommunikasiya infrastrukturu, GPON texnologiyalarının tətbiqi, rəqəmsal bacarıqların artırılması, kibertəhlükəsizlik, poçt-logistika sahəsində əməkdaşlıq, eləcə də beynəlxalq təcrübə mübadiləsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Eyni zamanda nümayəndə heyəti tədbir çərçivəsində təşkil olunan texnologiya sərgisi ilə tanış olub, innovativ həllər və müasir rəqəmsal texnologiyalar barədə təqdimatları izləyib.
Nazirlik tərəfindən qabaqcıl texnologiyaların öyrənilməsi və Naxçıvanda rəqəmsal transformasiya prosesinin sürətləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətlər davam etdirilir.

Nakhchivan delegation participated in the ITU GSR-26 international event
The Ministry of Digital Development and Transport of the Nakhchivan Autonomous Republic participated in the Global Symposium for Regulators 2026 international event held in Ankara, Turkey.
Representatives of regulatory agencies, state organizations, international institutions and leading technology companies from different countries of the world participated in the event organized by the International Telecommunication Union (ITU). Digital transformation, telecommunications infrastructure, artificial intelligence, cybersecurity and innovative regulatory approaches were discussed within the framework of the forum.
The event was attended by Azer Mammadrahimov, Deputy Minister of Digital Development and Transport of the Nakhchivan Autonomous Republic - Acting Minister, and Nail Mardanov, Chairman of the Board of Directors of the Information and Communication Technologies Agency operating under the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan.
Within the framework of the event, meetings and discussions were held with the management of the Information Technologies and Communications Agency, representatives of the ICT Academy, Turk Telekom, ITU and UPU.
During the meetings, views were exchanged on digital development, telecommunications infrastructure, the application of GPON technologies, increasing digital skills, cybersecurity, cooperation in the field of postal logistics, as well as international experience exchange.
At the same time, the delegation got acquainted with the technology exhibition organized within the framework of the event and watched presentations on innovative solutions and modern digital technologies.
The Ministry continues its activities to study advanced technologies and accelerate the digital transformation process in Nakhchivan.