Məktəblərdə rəqəmsal təhlükəsizliklə bağlı seminar-dərslər təşkil olunub
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən 4–8 may tarixlərində Naxçıvan şəhəri üzrə ümumtəhsil məktəblərində “Rəqəmsal təhlükəsizlik dərsi” adlı maarifləndirici layihə həyata keçirilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihə Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr olunub. Layihənin əsas məqsədi şagirdlərin rəqəmsal savadlılığının artırılması, onların internet mühitində təhlükəsiz davranış vərdişlərinin formalaşdırılmasıdır.
Maarifləndirici təşəbbüsə ilk olaraq Heydər Əliyev adına tam orta məktəbdə başlanılıb. Layihə çərçivəsində seminar-dərslər daha sonra Naxçıvan şəhərində yerləşən 2, 3, 10 və 15 nömrəli ümumtəhsil məktəblərində mərhələli şəkildə davam etdirilib.
Təlimlər Nazirliyin əməkdaşları tərəfindən məktəblərin mövcud dərs cədvəllərinə uyğun olaraq informatika fənni çərçivəsində keçirilib. Seminarlar zamanı şagirdlərə şəxsi məlumatların qorunması, sosial şəbəkələrdə təhlükəsiz davranış qaydaları, kibertəhlükələrdən müdafiə üsulları rəqəmsal mühitdə təhlükəsiz ünsiyyət barədə praktiki biliklər tədris olunub.
Bununla yanaşı, şagirdlərlə mövzu üzrə test tapşırıqları həyata keçirilib, interaktiv sual-cavab sessiyaları və maarifləndirici oyunlar təşkil edilib.
Qeyd edək ki, bu kimi maarifləndirici layihələr şagirdlərin rəqəmsal bacarıqlarının inkişafına, eləcə də təhlükəsiz informasiya mühitinin formalaşdırılmasına mühüm töhfə verir.

В школах были организованы семинары и уроки по цифровой безопасности
Министерство цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики с 4 по 8 мая реализовало в средних школах города Нахчыван образовательный проект «Урок цифровой безопасности».
Проект, осуществляемый при поддержке Министерства образования Нахчыванской Автономной Республики, посвящен 103-летию со дня рождения Национального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева. Главная цель проекта – повышение цифровой грамотности учащихся и формирование у них навыков безопасного поведения в интернет-среде.
Образовательная инициатива была впервые запущена в средней школе имени Гейдара Алиева. Затем семинары-уроки в рамках проекта постепенно были продолжены в средних школах № 2, 3, 10 и 15 города Нахчыван.
Обучение проводилось сотрудниками Министерства в рамках информатики в соответствии с действующим школьным расписанием. В ходе семинаров студенты получили практические знания по защите персональных данных, правилам безопасного поведения в социальных сетях, методам защиты от киберугроз и безопасному общению в цифровой среде.
Кроме того, со студентами были проведены контрольные работы по теме, организованы интерактивные сессии вопросов и ответов и обучающие игры.
Следует отметить, что подобные образовательные проекты вносят существенный вклад в развитие цифровых навыков студентов, а также в формирование безопасной информационной среды.