İlk İnternet Serveri Günü münasibətilə tədbir keçirilib
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə avqustun 6-da “İlk veb serverdən bugünkü internetə” mövzusunda tədbir keçirilib.
İlk İnternet Serveri Günü ilə əlaqədar keçirilən tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Aparat rəhbəri Əziz Hümbətzadə, Nazirliyin əməkdaşı İnci Həsənova və Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzinin direktoru Hüseyn Əsgərli çıxış edərək internet texnologiyalarının inkişafının cəmiyyətin rəqəmsal transformasiyasında mühüm rol oynadığını vurğulayıblar. Qeyd olunub ki, müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının geniş tətbiqi dövlət xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə, idarəetmənin səmərəliliyinin artırılmasına və vətəndaş məmnunluğunun təmin edilməsinə mühüm töhfə verir.
Çıxışlar zamanı Ümumdünya Veb Şəbəkəsinin (WWW) yaranma tarixi, inkişaf mərhələləri və müasir internet ekosisteminin formalaşması barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, ilk veb-sayt yalnız mətn məlumatlarından ibarət olsa da, bu gün internet təhsil, elm, səhiyyə, iqtisadiyyat, dövlət idarəçiliyi və gündəlik həyatın demək olar ki, bütün sahələrini əhatə edən qlobal informasiya mühitinə çevrilib. Son 35 il ərzində internet sadə veb-səhifələrdən süni intellekt, bulud texnologiyaları, elektron hökumət, rəqəmsal bankçılıq və onlayn təhsil kimi innovativ həllərə qədər böyük inkişaf yolu keçib.
Tədbirdə diqqətə çatdırılıb ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi dövlət qurumlarının internet resurslarının müasir standartlara uyğunlaşdırılması, funksionallığının artırılması və təhlükəsizlik tələblərinə cavab verəcək şəkildə yenilənməsi istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirir. Hazırda muxtar respublikanın 45-dən çox dövlət qurumunun rəsmi internet resursu "gov.az" domenində fəaliyyət göstərir.
Daha sonra Naxçıvan Poçt və Telekommunikasiya Mərkəzinin əməkdaşları Aytən Seyidova və Rüqəyyə Məmmədəliyeva tərəfindən Mərkəzin yenilənmiş rəsmi internet saytı (nptm.gov.az) və Çağrı Mərkəzi (288) təqdim olunub. Təqdimat zamanı hər iki xidmətin funksional imkanları, elektron xidmətləri, istifadəçi rahatlığını artıran yeniliklər və müasir dizayn həlləri barədə məlumat verilib.
Sonda bildirilib ki, ilk veb serverin yaradılması təkcə texnoloji yenilik deyil, həm də biliklərin sərbəst paylaşılmasına, informasiya mübadiləsinin sürətlənməsinə və qlobal rəqəmsal cəmiyyətin formalaşmasına zəmin yaradan tarixi hadisədir.

Было проведено мероприятие, посвященное первому Дню веб-сервера.
6 августа состоялось мероприятие на тему «От первого веб-сервера до современного интернета», организованное совместно Министерством цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики и Нахчыванским почтово-телекоммуникационным центром.
На мероприятии, приуроченном ко Дню первого веб-сервера, выступили руководитель аппарата Министерства цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики Азиз Гумбатзаде, сотрудник министерства Инджи Хасанова и директор Нахчыванского почтово-телекоммуникационного центра Гусейн Аскерли, подчеркнув важную роль развития интернет-технологий в цифровой трансформации общества. Было отмечено, что широкое применение современных информационно-коммуникационных технологий вносит существенный вклад в повышение качества государственных услуг, повышение эффективности управления и обеспечение удовлетворенности граждан.
В ходе выступлений была представлена информация об истории создания Всемирной паутины (WWW), этапах ее развития и формировании современной интернет-экосистемы. Было отмечено, что, хотя первый веб-сайт состоял только из текстовой информации, сегодня Интернет стал глобальной информационной средой, охватывающей практически все области образования, науки, здравоохранения, экономики, государственного управления и повседневной жизни. За последние 35 лет Интернет претерпел значительное развитие от простых веб-страниц до инновационных решений, таких как искусственный интеллект, облачные технологии, электронное правительство, цифровой банкинг и онлайн-образование.
На мероприятии было отмечено, что Министерство цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики последовательно проводит меры по адаптации интернет-ресурсов государственных учреждений к современным стандартам, расширению их функциональности и обновлению в соответствии с требованиями безопасности. В настоящее время официальный интернет-ресурс более чем 45 государственных учреждений автономной республики работает в домене «gov.az».
Затем Айтен Сеидова и Ругайя Маммадалиева, сотрудники Нахчыванского почтово-телекоммуникационного центра, представили обновленный официальный сайт Центра (nptm.gov.az) и колл-центр (288). В ходе презентации была представлена информация о функциональных возможностях обоих сервисов, электронных сервисах, инновациях, повышающих удобство для пользователей, и современных дизайнерских решениях.
В заключение было отмечено, что создание первого веб-сервера — это не только технологическая инновация, но и историческое событие, проложившее путь к свободному обмену знаниями, ускорению информационного обмена и формированию глобального цифрового общества.